I don’t drink coffee.
I’m lousy at math.
Which may explain why it’s taken me so long to figure this out.
I don’t spend a lot of time with the coffee vending machine downstairs, but occasionally, when I’m freezing at work even with my winter coat on, I go downstairs for a cup of hot chocolate.
It’s not very good, but I console myself by thinking that means it doesn’t have many calories.
I’ve always gotten the larger size (which makes no sense at all when it’s something that’s not all that good).
But see what I’ve noticed? A regular cup is 8 ounces. A large cup is 12 ounces. An 8-ounce cup costs 20 cents. A 12-ounce cup costs 40 cents.
Now this is where my admittedly shaky math comes in. Even I can (finally) figure out that I could buy 16 ounces of hot chocolate for 40 cents if I just bought two regular cups. That’s 4 ounces more than a 40-cent cup will buy me.
That makes no sense at all, to me. *Now.* But it apparently makes plenty of sense to the vending machine company.

I don’t drink coffee.

I’m lousy at math.

Which may explain why it’s taken me so long to figure this out.

I don’t spend a lot of time with the coffee vending machine downstairs, but occasionally, when I’m freezing at work even with my winter coat on, I go downstairs for a cup of hot chocolate.

It’s not very good, but I console myself by thinking that means it doesn’t have many calories.

I’ve always gotten the larger size (which makes no sense at all when it’s something that’s not all that good).

But see what I’ve noticed? A regular cup is 8 ounces. A large cup is 12 ounces. An 8-ounce cup costs 20 cents. A 12-ounce cup costs 40 cents.

Now this is where my admittedly shaky math comes in. Even I can (finally) figure out that I could buy 16 ounces of hot chocolate for 40 cents if I just bought two regular cups. That’s 4 ounces more than a 40-cent cup will buy me.

That makes no sense at all, to me. *Now.* But it apparently makes plenty of sense to the vending machine company.